INTERVJU: TOMAŽ ‘JERY’ JERAS
Danes vam predstavljamo našega veterana Tomaža Jerasa, ki bo v letošnji sezoni v disciplini BMX in 4X prvič nastopil za domači CALCIT BIKE TEAM.
Tomaž v zadnjih letih na mednarodnih tekmovanjih nastopa v kategoriji Masters 30-39, na domačih tekmovanjih pa je še vedno med najboljšimi v kategoriji Elite. Kljub letom bodo morali nekateri 'mladci' v slovenski konkurenci še precej potrenirati, da bodo Tomaža ujeli na njegovem hitrem GT-ju.
Poglejmo kaj nam je zaupal:
CALCIT: Živjo Tomaž! Prosim opiši nam kako in kdaj si pričel s kolesarstvom. Si se pred tem ukvarjal še s kakšnim drugim športom?
S kolesarstvom BMX sem se začel ukvarjati leta 1989 (se mi zdi, hahaha). Takrat sem bolan ležal doma in na TV po naključju »ujel« (sedaj legendarno) oddajo BMX Pez pokal Maribor. Verjemite mi, takoj sem čudežno ozdravel. In tako se je začelo… Seveda pa sem se pred tem aktivno ukvarjal z mnogimi drugimi športi (nogomet, košarka, rokomet, karate, smučanje, tek) .
CALCIT: Torej se s kolesarstvom ukvarjaš že prek 20 let (z vmesno štiriletno prekinitvijo). Katere uspehe bi izpostavil v vseh teh letih?
Uspehov je bilo res ogromno in veliko, zato jih niti ne bi našteval, saj bi bilo besedilo resnično predolgo. Omenil pa bi slednje dva:
– lanskoletno 2. mesto v skupnem seštevku Evropskega pokala v kategoriji BMX Cruiser Challenge 30-39 (Masters I), tudi dve posamični zmagi na Evropskem pokalu 2010
– navkljub svojim letom še vedno zelo uspešno vztrajam v BMX-u in MTB 4X-u.
CALCIT: Vidim, da si tekmoval v več disciplinah. Katera od teh pa ti je najbolj pri srcu in zakaj?
Poleg discipline BMX Cruiser 24 tekmujem še na lažjih tekmovanjih v MTB 4X (Slovenija, Hrvaška), dve leti nazaj pa sem se zavestno odločil, da končam s kategorijo BMX 20 (razlika med 20 in 24 je v velikosti koles). Po dveh (neuspešnih) rekapitulacijah kolena, je žal koleno še vedno v zelo
slabem stanju; vsaka nova-stara poškodba, pa lahko na žalost pomeni takojšnji zaključek vseh športnih aktivnosti. Da, veliko je na kocki.
CALCIT: Kljub temu, da si Kamničan boš šele v letu 2011 prvič nastopal za domači klub CALCIT BIKE TEAM-GT. Kako to, da si se šele sedaj odločil za ta korak?
Že drži, da prvič v vsej športni karieri v »domačem« klubu, a vendar moram najprej povdariti, da mi je v letih 1992-1995 s finančno injekcijo vidno stal ob strani g. Kirn s podjetjem Calcit.
Žal moram omeniti tudi to, da je v kasnejših letih prišlo do »trenj« med kamnolomom in »nami« vaščani
Stahovice, kamor kot prvi sosed kamnoloma spadam tudi sam. Je že res, da sem potreboval sponzorje, vendar v tistem trenutku niti pod razno nisem pomislil, da bi s prošnjo hinavsko stopil pred g. Kirna, pa čeprav bi bila verjetno odobrena.
Za vstop v vaš klub pa sem se odločil na podlagi tvojega povabila k sodelovanju. Lahko odkrito povem, da sem za letošnjo sezono že imel klub z boljšo (finančno) ponudbo. Ogromno pa sem sledil publikacijam o CALCIT BIKE TEAM-u, predvsem me je presenečal njihov zelo hiter vzpon z mladimi-neznanimi tekmovalci. In kjer je dober »output«, mora biti še boljši »input«. Prepričan sem bil, da za njimi stoji odličen team trenerjev! In ravno to je bil faktor, ki je odločal: želel sem si kluba, ki bi imel dobro in pravilno vodene treninge. Sedaj, ko se redno udeležujem treningov, vidim, da je bila izbira pravilna.
CALCIT: Kako pa si se ujel z ekipo tekmovalcev, ki tekmujejo predvsem v krosu?
Hahaha, to bi moral vprašati njih, saj sem jaz v manjšini. Drugače pa sem »staro gardo« poznal že od prej, od mlajših pa Roka Korošca, s katerim sem sodeloval pri pripravah na Youth Olimpic Games v Singapurju. No, da le nisem sam, sem s seboj v klub povabil še dolgoletnega klubskega sotekmolca in prijatelja Anžeta Čerina.
CALCIT: Kako se pripravljaš na prihajajočo sezono?
Trening je planiran vnaprej, analiziram ga sam, nadzorujem ga sam. Pri skupnih treningih vso vlogo prevzema Miki, za kar sem zelo vesel. Lepo je delati s skupino športnikov, saj je motivacija za dober trening večja, tudi rezultati so posledično boljši.
Kar se tiče treningov na kolesu BMX, pa se v zimskem obdobju večkrat odpravimo v Bratislavo, kjer imajo nam najbližjo Indoor progo. Februarja se odpravimo v francoski Saint Maxime, kjer so pogoji naravnost fenomenalni; vsa evropska elita se zbira tam.
CALCIT: Torej v zimskem obdobju ob specifičnih treningih BMXa treniraš še s Calcitovo kros ekipo. Te lahko pričakujemo tudi na štartu kakšne XC tekme? Morda na domači tekmi v Kamniku? Za tekmovalce v 4X in BMX bo zagotovo zanimiva tudi XC šprint tekma v Afritzu, kjer bo krog dolg samo 800m?
Hmmm…, vsekakor bi se kot amater udeležil XC-ja v Kamniku, odvisno pa je od urnika tekmovanj v moji disciplini, ki pa je letos zelo natrpan. To pa je tudi verjetno vse. Afritz…XC šprint…že dolgo, dolgo nazaj sem trobil naokoli, da tudi XC potrebuje nek nov, svež zadah, nekaj kar bo hitro in kratko, bolj gladiatorsko. Končno in pohvalno! Naj ga organizira tudi CALCIT BIKE TEAM-GT…. XC 4-6X, nočni, avtobusna-uličice-Šutna-Žale-štart/cilj pod gradom….bilo bi noro, prava paša za oči!!!
CALCIT: Kakšni pa so tvoji načrti in cilji za sezono 2011?
Kratko in jedrnato: ostati nepoškodovan do julija, vse je podrejeno evropskemu (Nizozemska) in svetovnemu (Danska) prvenstvu 2011, cilji pa so zelo visoko postavljeni…finale obakrat.
CALCIT: V preteklem letu si končal tudi izobraževanje za trenerja kolesarstva. Verjetno si prvi slovenski trener z uradnim nazivom, ki prihaja iz BMXa? V prihodnje verjetno želiš svoje znanje prenašati na mlajše?
Da, že letos pričnem z mladimi na BMX progi v Ljubljani. Naj omenim, da bo proga čisto nova, zgrajena predvidoma začetek aprila. Pričakujem ogromno mladine, kar je tudi moj trenerski cilj….postaviti nove, bolj strokovne temelje v BMX športu.
CALCIT: Meniš,da v Kamniku v tem letu lahko pridemo do BMX proge, ki bi služila treningu? Kakšne pa so po tvojem mnenju cene za izvedbo olimpijske BMX proge?
Tudi danes, v teh težkih časih, je projekt nove BMX proge in konsenz med strankami v Kamniku možen!!! Poleg ustreznega prostora in gradbenega materiala, bi morala na plan udariti še prava, kolegialna solidarnost. Pomislite, če obstaja računica: en športen objekt več, en »potencialni« otrok-narkoman manj?!! Mogoče pa celo dva, trije, pet,..??? Idelano mesto za sproščanje adrenalina in napetosti.
Kar se pa tiče izgradnje olimpijske BMX steze…z vso pripadajočo infrastukturo se cena športnega parka giblje okoli 1.5-2 MIO EUR, sama steza precej manj. Vendar zagovarjam načelo postopnosti; potrebno je najprej »poskušati« osvojiti evropski in svetovni vrh, pot do tja pa je še dolga.
CALCIT: Jery hvala za odgovore! Želimo ti še veliko uspehov in čim manj poškodb! Upamo, da tudi naše fante in punce vsaj dvakrat mesečno pelješ na kakšen BMX trening!
Mohor